pondělí 18. srpna 2014

Stopem po Černé Hoře

Letošní prázdniny jsme se ještě s pár přáteli rozhodli strávit v Černé Hoře. Chtěli jsme si odpočinout od ruchu města v klidných horách a zároveň se vyhřát na sluníčku u moře. Nakonec jsme během necelých tří týdnů navštívili dva horské národní parky (Durmitor a Biogradskou Goru), zastavili se u Skadarského jezera a projeli skoro celé černohorské pobřeží.


Do Černé Hory jsme jeli vlakem přes Bělehrad, kde jsme udělali jednodenní zastávku a prohlédli si město. Dále jsme měli v plánu cestovat především autobusy a na pobřeží si půjčit na pár dní auto. Jak to tak ale často bývá, náš plán zaznamenal řadu změn. Autobusem jsme se dopravili z Bělehradu do Durmitoru a potom ještě do Biogradské Gory. Poté, co jsme ale utratili nečekaně více peněz za jízdu v zapařených a špatně větraných autobusech, jsme se rozhodili zkusit jiný způsob přepravy – stopování. Vzhledem k tomu, že nás bylo pět (tři holky a dva kluci), museli jsme se na stopování rozdělit. Nikdo z nás neměl se stopováním moc zkušeností, o to větší dobrodružství to pro nás bylo.

Stopem jsme se dopravovali z Biogradské Gory ke Skadarskému jezeru (Mojkovač – Podgorica – Virpazar – Muriči) a po pobřeží (Bar – Petrovac – Budva – Kotor – Perast – Herceg Novi). Ze stopování po Černé Hoře máme vlastně jen pozitivní zážitky. Vždy se nám podařilo v průměru do půl hodiny někoho zastavit. Nikdy jsme neměli s řidiči problém, spíše naopak. Poznali jsme řadu zajímavých osobností a životních příběhů. I přes jazykovou bariéru jsme si skoro vždycky dobře popovídali. Jeli jsme jak s místními, tak i s turisty z Itálie, Německa, Bosny a Hercegoviny nebo ze Slovinska.


Velkým zážitkem byla už druhá jízda. Podařilo se nám stopnout kamión v Mojkovači (Biogradská Gora) jedoucí do Podgorice. Hned po vstupu nám kamioňák řekl, abychom se nepoutali, že to není potřeba a zeptal se nás, jestli si dáme cigaretu.  Cesta po úzkých serpentinách s rychlostí asi čtyřicet kilometrů v hodině byla opravdu nezapomenutelná. Z našich stopovacích zážitků bych zmínila také cestu z Petrovace do Budvy. Jednalo se o poměrně krátkou vzdálenost (asi 15km). Stopli jsme mladšího chlapíka, který nás vzal všech pět. V autě měl nahlas puštěné rádio a i přesto, že jsme se skoro neslyšeli, ho neztlumil. Pozval nás, abychom zašli do jeho restaurace v Budvě, kde jsme si dali skvělou večeři. V průběhu večera nám prozradil, že když nám zastavil, byl poměrně opilý. Docela nás to překvapilo, protože jsme si před tím ničeho nevšimli. Byli jsme ale dobře najedení, a tak jsme si z toho nic moc nedělali a šli vstříc dalším dobrodružstvím.


Asi největším zážitkem pro nás byla cesta podél Skadarského jezera z městečka Virpazar do Muriči. Jedná se o silničku, kde nejezdí moc aut. V podstatě pouze turisti a pár místních. Stopování zde bylo opravdu těžké a po hodině chůze v úporném horku jsme byli dosti zoufalí. Nakonec se nám ale podařilo zastavit náklaďák vezoucí štěrk. Tři z nás spolu s krosnami se vezli na korbě a já s kamarádkou jsme seděly vedle pana řidiče. V půli cesty jsme zastavili u řidičova kamaráda (Ranko), který prodává místní rakiji, likéry, víno a med. Měli jsme menší ochutnávku, řidič si dal dva panáky a jeli jsme dál. Aby toho nebylo málo, Ranko nás pozval, abychom se u něj na cestě zpět stavili a přespali v jeho starém domečku. Pohostinnost místních byla neuvěřitelná a kromě pokoje na přespání nás čekala výborná večeře, domácí káva a ráno panák rakije. Na Ranka budeme ještě dlouho vzpomínat.




To by byly ve zkratce asi ty největší zážitky spojené se stopováním v Černé Hoře. Bylo těžké vybrat jich jen pár, jelikož všechny stály za to. Černou Horu mohu k cestování stopem jen doporučit. Je to krásná země s nádhernou přírodou a přátelskými lidmi. Samozřejmě se zde najdou místa, která jsou někdy až moc zasažena cestovním ruchem a jejich krása tak trochu ztrácí na lesku, ale tom u se dnes už jen stěží vyhneme.

autor: Marie Horňáková

.


Žádné komentáře:

Okomentovat